Podniesienie mocy, czyli chiptuning – co to jest?

Dodano: 2016-07-04 Przez: admin


 
Tuning samochodu polega nie tylko na modyfikacji jego wyglądu zewnętrznego, ale również pozwala na dokonanie modyfikacji związanych z jego podzespołami. Chiptuning, czyli podniesienie mocy silnika to popularna procedura, której celem jest przygotowanie auta do jazdy wyczynowej i poprawy komfortu jazdy bez niebezpieczeństwa uszkodzenia jednostki napędowej.
 
Ingerencja w konstrukcję samochodu wymaga posiadania szerokiej wiedzy oraz doświadczenia w tej dziedzinie, a ponadto również kompleksowo wyposażonego zaplecza. Jeżeli zależy ci wobec tego na tym, aby podnieść moc swojego silnika i jego moment obrotowy, a przy tym jednocześnie zmniejszyć zużycie paliwa, w takim przypadku chiptuning to najlepsze rozwiązanie – usługę tę można zrealizować dzisiaj w wielu serwisach samochodowych specjalizujących się w profesjonalnym tuningu.
 
Na czym polega chiptuning?
Zazwyczaj producenci samochodów w swoich seryjnych modelach pozostawiają spory zapas parametrów silnika, głównie ze względu to, aby móc dopasować je do konkretnego wyposażenia, masy modelu czy też jego wielkości. W związku z tym ten sam silnik samochodowy może różnić się w poszczególnych modelach swoją wartością mocy i momentem obrotowym. Przeprowadzając chiptuning, wykonuje się podniesienie mocy silnika poprzez zmodyfikowanie systemu komputerowego, który steruje silnikiem.
 
Jednocześnie stosuje się także inne modyfikacje, które pozwalają na zmniejszenie zużycia paliwa – najczęściej określa się je mianem ecotuningu.
 
Co zyskujesz po chiptuningu?
Aby zauważyć sporą różnicę, wystarczy niewielka zmiana parametrów, na przykład tylko o 10%. W rezultacie samochód podczas jazdy staje się bardziej dynamiczny, chociaż niekoniecznie przekłada się to na jego szybkość. Przykładowo po prawidłowo przeprowadzonym chiptuningu można łatwiej wykonywać manewry wyprzedzania czy wjeżdżać na wniesienia bez jednoczesnego zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa pojazdu.
 
W związku z tym na chiptuning często przeprowadzany jest w przypadku samochodów cięższych czy małych busów, samochodów dostawczych, tirów, które na drodze zachowują się dość leniwie.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy