Co stanie się wtedy, gdy auto nie przejdzie badania technicznego?

Dodano: 2016-07-03 Przez: admin


 
Każdy samochód poruszający się po drodze musi posiadać aktualne badania techniczne. Regularne przeglądy okresowe pozwalają na wyeliminowanie z ruchu tych pojazdów, które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla ich właścicieli, ale także innych uczestników ruchu oraz środowiska naturalnego.
 
W trakcie badania technicznego samochodu diagnosta sprawdza szereg różnego rodzaju parametrów związanych z samochodem – począwszy od jego tablicy rejestracyjnej, poprzez emisję spalin, stan zawieszenia czy hamulców, a skończywszy na stanie ogumienia i jego dopasowaniu do pojazdu. Co jednak stanie się wtedy, gdy pojazd nie przejdzie okresowego badania technicznego?
 
Gdy badanie techniczne wykaże, że usterki samochodu lub innego pojazdu zagrażają bezpieczeństwu jazdy, w takiej sytuacji diagnosta nie jest w stanie dopuścić go do ruchu. Wobec tego dokonuje on zatrzymania dowodu rejestracyjnego, który następnie przesyłany jest do właściwego wydziału komunikacji. Również właściciel samochodu otrzymuje dokument zaświadczający negatywny wynik badania technicznego.
 
Nie oznacza to jednak, że pojazd nie może być już w ogóle użytkowany. Konieczne jest doprowadzenie go do takiego stanu, w którym będzie on mógł pozytywnie przejść badanie diagnostyczne. Gdy zostanie ono przeprowadzone i nie wykaże żadnych zastrzeżeń, wtedy kierowca może odebrać dowód z wydziale komunikacji, do którego został on przesłany.
 
Inaczej wygląda jednak sytuacji wtedy, gdy usterki wykryte podczas badania technicznego tak naprawdę nie zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu ruchu czy też nie stwarzają znacznego zagrożenia dla środowiska. Wtedy diagnosta przygotowuje zaświadczenie o negatywnym wyniku badania technicznego wraz ze wskazaniem problematycznych usterek, a zadaniem właściciela jest ich usunięcie w terminie do dwóch tygodni. Gdy okaże się, że poprzednie badania straciły ważność, samochodem nie można jeździć, dlatego do stacji diagnostycznej warto umówić się wcześniej.
 
Jeżeli szukasz stacji w Warszawie, wpisz do wyszukiwarki słowa „stacja diagnostyczna warszawa”, aby natychmiast znaleźć adresy. Niektóre stacje w stolicy czynne są także 24 godziny na dobę.
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy